אודות התיאטרון

main

רקע כללי:

התיאטרון “טרנטס”, הפועל מזה 14 שנה בירושלים, הינו תיאטרון ייחודי בנוף התרבות הישראלית ובוודאי זו הירושלמית. התיאטרון מתמקד בהעלאת מחזות מתוך הספרות הישראלית, אשר אינה כתובה אך ורק בעברית. העלאת המחזות בשפה הרוסית מאפשרת להציג בפני קהל אשר אינו דובר עברית את יצירות הספרות הישראלית בכל הדרן.

התיאטרון החל את דרכו בשנת 1998 בעיר ירושלים. המטרה העיקרית שהציבו לעצמם חברי קבוצת התיאטרון הייתה להכיר יצירות ישראליות לקהל העולים החדשים והעולים הוותיקים, אשר אינם שולטים בשפה העברית ובנוסף לקדם שילוב תרבויות של העולים החדשים, הוותיקים והישראלים. מטרה נוספת היא לעזור לקהל דוברי הרוסית להכיר טוב יותר את ההיסטוריה ואת הספרות הישראלית העכשווית דרך התיאטרון והאומנות.

החל משנת 2004, תיאטרון “טרנטס” הוא עמותה רשומה. ראוי לציין “שטרנטס” הינו התיאטרון היחיד בשפה הרוסית הפועל בירושלים.

ברפרטואר העדכני של התיאטרון רצות ארבע הצגות המבוססות על הספרות הישראלית: “זהות עצמית” ע”פ שולמית הר-אבן, “ספר המשפחה” ע”פ אפרים קישון, “תהילה” על פי ש”י עגנון והצגה חדשה נוספת בשם “או ! אלוהים” של ענת גוב.

בארבע השנים האחרונות התיאטרון מעלה את רוב ההצגות באולם הקטן של תיאטרון החאן הירושלמי. לתיאטרון יש קהל קבוע המורכב ממבוגרים, צעירים, עולים וותיקים. בנוסף לקבוצה הקבועה, עובדים עם התיאטרון אומנים עולים מתחומים שונים כגון: ציירים, מוסיקאים וסופרים.

מטרתנו היא להמשיך ליצור ולקדם את העבודה הנפלאה שנעשתה עד כה בהפקות התיאטרון ובנוסף לנסות וליצור תהליך מתמשך של התפתחות במטרה להגיע לפריסה ארצית של הצגות התיאטרון.

בשנים האחרונות העלנו בתיאטרון כמה הצגות חדשות שחלקן הגדול עדיין מוצגות ביניהן:

זהות עצמית (2004)

זוהי יצירה מקורית של התיאטרון על פי סיפור של שולמית הראבן הנקרא “שאלה של זהות”. ההצגה הועלתה בשפה הרוסית במרכז התרבויות בירושלים, בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

לו הייתי יודע לא הייתי הולך להיות שחקן (2005)

יצירה מקורית של התיאטרון על פי סיפורים של אנטון צ’כוב על שחקנים ותיאטרון. ההצגה הועלתה במרכז התרבויות בירושלים בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

ספר משפחה, אפרים קישון (2006, ראה טבלה ותיק פרסומים מצ”ב)

ההצגה על פי המחזה המקורי של אנה סולובי המבוססת על סיפורים של אפרים קישון. ההצגה הועלתה בשפה הרוסית באולם ג’ראר בכר בירושלים בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים, הקרן לירושלים ומפעל הפיס

שאון הזמן, אוסיף מנדלשטם (2006). הועלתה בינואר 2006 באולם ג’ראר בכר בירושלים ובאוגוסט בפסטיבל “חופשי בקיץ” בתיאטרון החאן בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

שקרן נאה (2007)). ההצגה מבוססת על התכתבות בין ברנארד שאו ואהובתו סטלה פטריק קמבפל (מחזה של ג’רום קילטי, בימוי- נינה). ההצגה הועלתה בתיאטרון החאן בירושלים בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

 חרמס בקונטקסט (2008). הצגה על חייו ויצירתו של המשורר הגדול הועלתה באוקטובר 2008 בתיאטרון החאן בירושלים בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

תהילה, על פי ש”י עגנון (2008, ראה טבלה ותיק פרסומים מצ”ב)

ההצגה תהילה הועלתה בדצמבר 2008 בשפה הרוסית על פי ש”י עגנון בתיאטרון החאן בירושלים בתמיכה של משרד התרבות, הקרן לירושלים ומפעל הפיס.

“אני מכיר אישה” (2009, ראה טבלה ותיק פרסומים מצ”ב)

ההצגה מועלית בשפה הרוסית ומבוססת על חייהם ויצירתם של שני המשוררים ועוסקת בנושאים כגון: אהבה, חיים ויצירה. בתמיכה של מרכז אמנים עולים ורשות הקליטה  עיריית ירושלים.

כל העולם במה (הוא והיא) (2010, ראה טבלה ותיק פרסומים מצ”ב)

הצגה מקורית בשפה הרוסית. אנשי תיאטרון טרנטס עמלו על ההצגה במשך השנה והיא הוצגה חמש פעמים עד כה בתיאטרון החאן בירושלים. בתמיכה של משרד התרבות והקרן לירושלים.

2009:

בשנת 2009 קיבל תיאטרון טרנטס את פרס “זיתי ירושלים” על ההצגה “תהילה” על פי ש”י עגנון.

באוקטובר אותה השנה (2009) התיאטרון השתתף לקח חלק בפסטיבל הבינלאומי השביעי למופעי יחיד  “ZVAIGZNE”(תרגום- “הכוכב”) בריגה (לטביה). במסגרת הפסטיבל נערכה תכנית מקבילה בשם “יום ישראל” שהציגה את ההצגה “זהות עצמית” על פי שולמית הראבן שלוש פעמים בליטא ובלטוויה, בתמיכתו של משרד החוץ. בנוסף, בפסטיבל בריגה תיאטרון “טרנטס” הבאי את הצגה “בארץ הרעה הזאת”, הצגה נעשתה ללא תמכה (בימוי – נינה מיכואלס, שחקנית – יאנגה  צ’טקו.

2010:

כל העולם במה (הוא והיא) בעזרה של משרד התרבות והספורט, קרן ירושלים. (ראה טבלה ותיק פרסומים מצ”ב)

 בחודש ספטמבר השנה (2010) קיים את “טרנטס” פסטיבל התיאטרון “VERTICAL 2010″ (“יהודים למען ירושלים”) שהוא פסטיבל שנערך בשפה הרוסית ובמסגרתו הועלו שישה הצגות, שמבוססות על ספרות יהודי. קיימו תערוכות אומנות והופיעו בו יוצרים ומוזיקאים שונים. הפסטיבל התקיים בתיאטרון החאן בתמיכת עיריית ירושלים והקרן לירושלים. פסטיבל הקיים במשך ארבעה יבמים בתיאטרון  החאן ובמעון “קנדה הוסטל”. בעזרה של  עיריית ירושלים , הקרן לירושלים ועברת עמיגור.

 בנוסף, באוקטובר 2010  הוזמנו שני אמנים מתיאטרון “טרנטס” לשמש כחברי ועדת פרסים בפסטיבל הבינלאומי “ZVAIGZNE 2010

2011:

“או אלוהים” בשפה רוסית.  בעזרה של משרד התרבות והספורט, הקרן לירושלים.

 הצגה מקורי שמבוססת על מחזה של ענת גוב. תרגום – בוריס שטיין וסבטלנה שנברון. בימוי –ורחל קובנר ויורי טומושבסקי (רוסיה). תפארה ותלבושות — מיכאל יחאילביץ’, מלחין – יורי פובולוצקי. משתתפים – יארנה בוגר, רחל קובנר, אלכסנדר חזין ונזר דבוריאדקין.

באוגוסט תיאטרון “טרנטס” השתתף בפסטיבל בינלאומי מונודרמה “ודלוניה 12″ באוקרינה (חמלניצקי) עם הצגה יחיד “תיקון” (במוטיבים של סיפרו שי עגנון) וקיבל דיפלומה.  הצגה נעשתה ללא תמכה (בימוי – נינה מיכואלס, שחקנית –  רחל קובנר. הצגה קיבלה דיפלומה של פסטיבל.

פסטיבל    תיאטרון  בינלאומי לתיאטרונים קאמרי  (Vertical 2011)

 בתמיכה של משרד הקליטה, עיריית ירושלים והקרן לירושלים.

הפסטיבל התקיים השנה בין התאריכים 18-22 לספטמבר ונטלו בו חלק יותר מ- 40 אומנים מהארץ ומהעולם. הפסטיבל נחל הצלחה גדולה ואף זכה לשבחים רבים מבאי הפסטיבל וממשתתפיו. בין האומנים המשתתפים היו 8 נציגים מחו”ל ממדינות כגון: רוסיה, אוקרינה, אוסטרליה ופולין ובנוסף השתתפו בו נציגים ממשרד התרבות בפולין. במשך חמשת ימי הפסטיבל הוצגו 8 הצגות שהוצגו ע”י 4 קבוצות של ישראלים ו-4 קבוצות של שחקנים מחו”ל . (ההצגות היו בשפה הרוסית, עברית ואנגלית). בנוסף, בכל ערב לאחר ההצגות נערכו סדנאות “מאסטר קלאס” (הצגות של תיאטרון “טרנטס”) ודיונים הקשורים להצגות בשיתוף השחקנים והקהל. במשך ימי הפסטיבל נערכו שלושה קונצרטים והוצגו שתי תערוכות, האחת תיאטרון “החאן” והשנייה במרכז התרבויות.

לשנת 2012

הפקת הצגה “ננטשה”. הצגה שמבוססת על מחזה של מחזי צרפתי מוראי.

בהצגה מדובר על יחסים של זוג שחקנים לא צירים.

בימוי – רחל קובנר ויורי טומושבסקי (רוסיה). תפארה ותלבושות — מיכאל יחאילביץ’, מלחין – נאטאליה צ’ובארוב ואלכסי אולריך(רוסיה). משתתפים – רחל קובנר, אלכסנדר חזין , ולנטין מושקוביץ’, יארינה בוגר.

פסטיבל    תיאטרון  בינלאומי לתיאטרונים קאמרי  (Vertical 2012)

בפסטיבל יופיעו קבוצות של אמנים מתיאטראות שונים בארץ ובעולם (קבוצות מאנגליה, רוחיה, ליטא, וישראל) שיציגו במסגרות של הצגות יחיד והצגות בקבוצות קטנות מגוון של מופעים. הקבוצות מהארץ יעלו יצירות המבוססות. (ההצגות יהיו בשפה הרוסית, עברית, , אנגלית). הפסטיבל יכלול חמישה הצגות של קבוצות מחו”ל וחמישה הצגות של קבוצות תיאטרון מהארץ.

בנובמבר תיאטרון “טרנטס” השתתף בפסטיבל בינלאומי MOLDOVA.RAMPA.RU בקישינב

(מולדובה) עם הצגה  “אוי, אלוהים” (עמת גוב) וקיבל דיפלומה.  בימוי – יורי טומושבסקי (רוסיה), שחקנית –  רחל קובנר, אלכסנדר חזין. הצגה קיבלה דיפלומה של פסטיבל.

לשנת 2013

פסטיבל    תיאטרון  בינלאומי לתיאטרונים קאמרי   (Vertical 2013)

בפסטיבל יופיעו אשר אמנים מרוסיה (ס .פטרבורג) שחקנים של תיאטרון “טרנטס”. הצגות היו מבוססות על   יצירות אמנים ישראלים (שימון גרינברג, ילנה אקסלרוד, ילנה אגנאטובה, מיכאל זיב) ההצגות יהיו בשפה רוסית. הפסטיבל היה ארבעה ימים.

במאי תיאטרון “טרנטס” השתתף בפסטיבל בינלאומי “מלפומנה. תאבריה בעיר חרסון (אוקרינה)

עם הצגה  “אוי, אלוהים” (עמת גוב) וקיבל דיפלומה.  בימוי – יורי טומושבסקי (רוסיה), שחקנית –  רחל קובנר, אלכסנדר חזין.

לשנת 2014

הפקת הצגה “האהבה האחונה” (בקשה). הצגה שמבוססת על סיפורים של בשבץ זינגר.

בהצגה מדובר על יחסים של זוג שחקנים לא צירים.

בימוי – רחל קובנר ויאגה צ’וטקו. תפארה ותלבושות — מיכאל יחאילביץ’, מלחין – יורי פובולוצקי. משתתפים – רחל קובנר, אלכסנדר חזין , ולנטין מושקוביץ’, ויקטור שטרנברג.

פסטיבל    תיאטרון  בינלאומי לתיאטרונים קאמרי  ” (Vertical 2014)

בפסטיבל יופיעו קבוצות של אמנים מתיאטראות שונים בארץ ובעולם (קבוצות מרוסיה, אוקרינה, לאטביה, ארמניה ועוד) שיציגו במסגרות של הצגות יחיד והצגות בקבוצות קטנות מגוון של מופעים. הקבוצות מהארץ יעלו יצירות המבוססות. (ההצגות יהיו בשפות עברית, רוסית, ארמנית, פולנית, אנגלית). הפסטיבל יכלול חמישה הצגות של קבוצות מחו”ל וחמישה הצגות של קבוצות תיאטרון מהארץ. תערוכות צירים של תיאטרון ומלחינים, שכותבים מוזיקה להצגות.

גם אנו מקווים להגיע לאחד מפסטיבלים בינלאומי לחו”ל. (“תיקון” על פי ש”י עגנון).